«

»

lis 30

Kasy fiskalne dla lekarzy i prawników

Kasy fiskalne

Kasy fiskalne u lekarzy i prawników – już przeszło rok stosują, kto na tym zarobił i odniósł największe korzyści, a kto straciła ? Półtora roku temu nowe grupy podatników musiały zainstalować kasy fiskalne, niezależnie od tego, czy płacą VAT (adwokaci, detektywi czy nawet pomoc domowa), czy są z tego zwolnieni ? Obowiązek stosowania kas dotyczył tylko sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności i rolników ryczałtowych. Oznaczało to, że nie musieli instalować kas podatnicy sprzedający towary lub usługi innym podatnikom oraz objęci innym zwolnieniem.

Przedsiębiorcy zmuszeni przepisami prawa do ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy fiskalne np. taksówkarze wielokrotnie apelowali do rządu, aby w imię sprawiedliwości nałożyli taki sam obowiązek na prawników i lekarzy. No i doczekali się, muszą posiadać kasy fiskalne lekarze i prawnicy. Fakt na pewno jednej strony oznacza to mniej ukrytych przychodów i tu zyskuje z pewnością budżet państwa. Ale druga korzyść już nie jest taka oczywista gdyż usługi lekarzy i prawników znacznie wzrosły, a więc koszty jakie im państwo narzuciło zostały wrzucone w kieszeń klienta czy pacjenta, który zamiast za wizytę zapłacić 100 zł jak do tej pory zapłaci 150 zł. W zależności od wariantu – z paragonem lub bez – wizyta będzie droższa lub tańsza. Zacznie się więc ulubiona zabawa fiskusa w „kotka i myszkę”, a przedsiębiorcy po raz kolejny będą udowadniali, że warto mieć kreatywnych księgowych.

kasy fiskalne

kasy fiskalne

Rodzaj usług lekarskich jest zupełnie inną usługą niż fryzjerstwo czy wyrabianie pieczątek. Sądzę, że intencją ustawodawcy wyłączającego lekarzy z obowiązku ewidencjonowania swojej działalności przy użyciu kasy fiskalne było uznanie usług zdrowotnych jako zupełnie innych usług niż wszystkie pozostałych.

Lekarze zwracają również uwagę na specyfikę wykonywanych przez nich obowiązków. W jaki sposób np. wykazać, że została udzielona porada medyczna pacjentowi, który były nieprzytomny i lekarz nie był w stanie się z nim porozumiewać w czasie udzielania mu pomocy. Dlatego dla zasady należałoby rozróżnić świadczenia zdrowotne jako specjalny rodzaj usług, który powinien być wyłączony z opodatkowania VAT.

kasy fiskalne

Dodaj komentarz